تفاوت VPS/VDS

VPS/VDS

درک کردن تفاوت میان این دو از طریق معنی آن ها کار دشواری خواهد بود زیرا معنای هر دو یکسان است. Vps و vds عناوینی برای ارائه مستقیم سرورهای مجازی سازی شده هستند که دسترسی کامل به سرور را در اختیار کاربر قرار می دهند. هر دو بخشی از یک سرور فیزیکی هستند که توسط یک مجازی ساز ایجاد می شوند. کاربر با استفاده از آن می تواند تغییرات مدنظر خود را بدون محدودیت و با دست باز در سرور ایجاد کند. این اعمال در هاست اشتراکی امکان پذیر نبوده زیرا تمامی کاربران از تنظیمات یکسانی استفاده می کنند. استفاده از سرورهای اختصاصی نیز هزینه بسیار زیادی به وجود خواهد آورد. در نتیجه بهترین انتخاب ، انتخاب سرور مجازی خواهد بود. مجازی سازی میزبانی ارزان برای افراد نیازمند به میزبانی سرور است. شاید از نظر کاربر تفاوتی در ویژگی ها و عملکرد آن ها تفاوتی نباشد.

تفاوت میان vps و vds

به هنگام خرید vps کاربر منبع اختصاصی خود را نخواهد داشت و این باعث می شود که ارائه دهنده سرور بتواند ماشین های مجازی بیشتر از حد توان سرور ایجاد کند زیرا کاربران با خرید vps به جای منبع اختصاصی خود مجبور به استفاده از منبع کلی سرور می شوند که در این شرایط با امکان مصرف شدن و استفاده شدن منابع خود توسط کاربر دیگری مواجه می شوند.

در این موقعیت تنها فردی که سود می برد ارائه دهنده سرویس خواهد بود ولی در vds;هر فرد منبع اختصاصی خود را دارد و این امکان مصرف شدن و استفاده شدن آن توسط کاربر دیگر وجود ندارد و ارائه دهنده قادر به افزودن ماشین مجازی اضافه تری نخواهد بود. در vds تمامی کاربر ها منبع اختصاصی خود را خواهند داشت و این منابع بدون تلورانس خواهد بود و بر خلاف vps همه از یک منبع تغذیه نمی شوند. این یعنی ماشین مجازی کمتر تلورانس ثابت و سود بیشتری برای کاربر به همراه دارد. در ابتدا امکان پشتیبانی فقط از طریق سرورهای vps برای مجازی ساز ها میسر بود و با گذشت زمان مدیران سرور برای کاملا اختصاصی کردن یک سرور دست به ایجاد vds زدند. هنوز هم شرکت هایی هستند که برای سود بیشتر و هزینه کمتر اقدام به فروش سرورهای vps می کنند.

دلایل مزیت vds نسبت به vps

۱-کم هزینه بودن :

شرکت های تازه تاسیس و شرکت های رو به رشد با انتخاب vds به تمامی دسترسی های مورد نیاز خود دست می یابند. به این معنی که از خدمات سرور اختصاصی بهره مند می شوند و هزینه آن نیز مقرون به صرفه است.

۲- امنیت :

شرکت های تازه تاسیس و شرکت های رو به رشد با انتخاب vds به تمامی دسترسی های مورد نیاز خود دست می یابند. به این معنی که از خدمات سرور اختصاصی بهره مند می شوند و هزینه آن نیز مقرون به صرفه است.

۳- قدرت کنترل :

به دلیل دسترسی بیشتر شما به منابع در vds می توانید به طور کامل در مطلوب سازی و سفارشی سازی آن دست داشته باشید. همچنین ورود به بخش Admin قابلیت مدیریت و ایجاد تنظیمات سرور خود را خواهید داشت.

4.5/5 - (56 امتیاز)