dns-server

آموزش Zone Editor سی پنل

Zone Editor سی پنل

 Zone Editor یکی از کاربردی ترین بخش های سی پنل است که با استفاده از آن می توان ریکوردهای مربوط به DNS سایت را مدیریت کرد. همچنین اتصال سایت به هاست دانلود، سرور ایمیل و … را با استفاده از  این قسمت می توان انجام داد. در این آموزش به موارد مرتبط با Zone Editor سی پنل که کاربرد متداولی برای کاربران دارد اشاره خواهیم کرد.

متداول ترین کاربردهای Zone Editor سی پنل

 • اتصال سایت به هاست دانلود
 • تعریف Child Host
 • تعریف کلیدهای ارتباطی
 • تعریف یا تغییر پیشوند پیشفرض
 • تغییر واحدهای زمانی ریکوردها

آموزش Zone Editor سی پنل

متداول ترین اقداماتی که می توان توسط Zone Editor انجام داد را مطرح کردیم و در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم.

اتصال سایت به هاست دانلود

 

برای اتصال هاست دانلود به سایت باید اقداماتی انجام دادو در مرحله اول می بایست اقدام به سفارش هاست دانلود با زیر دامنه مورد نظر نمایید. این زیر دامنه می تواند به صورت dl.yourdomain.com باشد (بجای yourdomain.com آدرس سایت خود را وارد نمایید). سپس آی پی هاست دانلود را که در بخش اطلاعات اکانت هاست دانلود وجود دارد، در هاست سایت اصلی بواسطه A Record وارد و ایجاد نمایید.

برای این کار در هاست سی پنل به صورت زیر اقدام نمایید:

 • ورود به سی پنل
 • کلیک بر روی Zone Editor در بخش DOMAINS
 • کلیک بر روی A Record + برای دامنه مورد نظر
 • وارد کردن ریکورد مورد نظر در فیلد Name
 • وارد کردن آی پی هاست دانلود در فیلد Address
 • کلیک بر روی Add an A Record

پس از لحظاتی هاست دانلود با آدرس مورد در دسترس خواهد بود.

آموزش Zone Editor سی پنل

تعریف Child Host

زمانی که یک دامنه نیاز به DNS اختصاصی دارد و به عنوان Owner یا Provider (مانند شرکت های هاستینگ ) مطرح است به این قابلیت و تعریف ریکورد نیاز دارد. البته باید توجه داشت که Child Host اصلی در کنترل پنل مدیریت دامنه انجام می شود و در انتها در هاست با ایجاد ریکورد تایید می شود. نحوه ایجاد Child host شبیه اتصال هاست دانلود به سایت است و با A Record انجام می شود. تنها تفاوت این است که معمولا برای Child Host تعداد دو تا چهار ریکورد نیاز است.

تعریف کلیدهای تایید و احراز

این موارد اغلب به صورت پیشفرص توسط DNS Server ایجاد می شود که می توان توسط این کلیدها (SPF , DKIM) به گیرنده های پست الکترونیکی احراز کرد که ایمیل از سمت مالک اصلی دامنه مورد نظر ارسال شده و قابل تایید است.

تعریف یا تغییر پیشوند پیشفرض

همانطور که می دانید www پیشوند پیشفرض همه سایت ها در وب است. بواسطه Zone Editor می توان این مقدار را تعریف کرد و یا تغییر داد. همچنین می توان مقادیر دیگری را با ریکورد CNAME اضافه کرد.

تغییر واحدهای زمانی ریکوردها

واحدهای زمانی ریکوردها معمولا بصورت خودکار تشخیص داده شده و تنظیم می شوند. چنانچه نیاز دارید واحدهای زمانی ریکوردها را تغییر دهید می بایست در صفحه Zone Editor بر روی گزینه Manage کلیک کرده با استفاده از گزینه Edit اقدام به انجام تغییرات نمایید. لازم به ذکر است این موارد بسیار حساس بوده و در صورتی که دانش فنی لازم را در مورد آنها ندارید تغییراتی انجام ندهید.

همچنین جهت مطالعه مقاله ساخت ایمیل info در سی پنل روی لینک کلیک کنید.

4.3/5 - (56 امتیاز)