dns دامنه در سی پنل​

آموزش تنظیم رکوردهای dns دامنه در سی پنل

از مسائل مهمی که مدیران وب سایت ها باید با آن آشنایی داشته باشند، تنظیم رکوردهای dns است زیرا راه حل بسیاری از مشکلات را می توان پیدا کرد. با تنظیم DNS نام دامنه را به یک آدرس IP مرتیط می  کنیم. در این مقاله نحوه تنظیم رکوردهای DNS دامنه در سی پنل را آموزش می دهیم.

رکوردهای dns دامنه در سی پنل

واژه DNS مخفف عبارتDomain Name System  است که جزئیات مهم و دقیقی درباره نام دامنه شما فراهم می آورد. اطلاعاتی که در این قسمت ذخیره می شود را با نام dns record یا همان سوابق نام دامنه می شناسند. تصور کنید که یک دفترچه تلفن دارید و نام و شماره تلفن دوستانتان را در آن نوشته اید. اگر بر اساس حروف الفبا نوشته باشید دسترسی به اسامی آسان تر خواهد بود و اگر از یک فرمت استاندارد استفاده نکنید برای استفاده از این دفترچه با مشکل مواجه می شوید.

کامپیوتر شما و همچنین سرورهایی که اطلاعات دامنه های شما روی آنها قرار گرفته اند و در نهایت سوابق dns نیز به همین شکل رفتار می کنند و دقیقا مثل دفترچه تلفن وظیفه نگهداری اطلاعات را برعهده دارند. اطلاعاتی مثل نام ها، شماره تلفن ها یا آدرس ها نیز همان رکوردهای dns هستند.

آشنایی با انواع dns دامنه در سی پنل

رکوردها را می توان به چندین شکل متفاوت ثبت نمود که در ادامه به برخی از اصلی ترین آنها اشاره خواهیم کرد:

 • رکورد (A record): رکورد یا سابقه ای که نام یک دامنه یعنی yourdoamin.com را به یک IP مشخص 000.000.00.000 مرتبط می سازد را با نام a record می شناسیم.
 • رکورد CNAME: رکوردهای CNAME با پیوستن دو نام دامنه به یکدیگر به دست می آیند. به عنوان مثال شما می توانید با ترکیب دو نام دامنه با یکدیگر رکورد mail.yourdomain.com را ایجاد نمایید. این کار باعث می شود که شما بدون نیاز به داشتن IP مشخص برای هر نام دامنه ای، چندین دامنه مختلف را تعریف نمایید.
 • رکورد TXT: رکورد TXT می تواند هر گونه متن دلخواهی را دربر بگیرد. اغلب برای تعریف تنظیمات SPF و DKIM استفاده می شوند.
 • رکورد MX: یکی دیگر از انواع رکوردهای DNS است که مخفف Mail Exchanger Record به معنای رکورد تبدیل کننده ایمیل است. از این رکورد برای شناسایی ایمیل سرورها برای یک نام دامنه مشخص استفاده می شود. در واقع این رکورد مشخص می کند که کدام ایمیل سرور ایمیل های ارسالی را دریافت می کند و ایمیل های دریافتی باید به کجا هدایت شوند.

استفاده از Zone Editor برای تنظیم رکوردهای dns در cpanel

در پنل کاربری cPanel با استفاده از Zone Editor  می توانید به راحتی رکوردهای dns دامنه در سی پنل را تنظیم کنید. همانطور که گفته شده شما می توانید record های مختلفی را ایجاد نمایید که در ادامه روش ایجاد، ویرایش یا حذف انواع مختلف رکورد را به شما آموزش خواهیم داد.

به منظور افزودن a record باید به ترتیب مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. وارد پنل کاربری خود شده و در بخش Domains گزینه Zone Editor را انتخاب نمایید.
تنظیم رکوردهای DNS
 1. در پایین باکس Domains دامنه های خود را مشاهده می کنید. دامنه مد نظر که قصد دارید برای آن a record تعریف نمایید، مشخص کرده و روی Manage کلیک کنید.
تنظیم رکوردهای DNS 1

3. روی فلش قرار گرفته در کنار Add Record کلیک کنید. سپس نوع رکوردی که قصد ثبت آن دارید را مشخص نمایید.

تنظیم رکوردهای DNS 2

4. در ادامه باید در باکس متنی Name نام dns دامنه در سی پنل مورد نظر خود وارد نمایید. در باکس متنی TTL باید time-to-live را اضافه کنید. منظور از TTL مدت زمانی است که رکورد در حافظه کش سرور نگهداری می شود.

در ستون Type بعد از اینکه  نوع رکورد مد نظر خود جهت ثبت را پیدا کردید می بایست در فیلد Record مقابل آن  مقادیر مربوطه را وارد نمایید که در ادامه به شرح مفصل ان می پردازیم.

محتوایی که در باکس متنی Record قرار می گیرد، با توجه به نوع رکورد متفاوت خواهد بود. یعنی بعد از طی کردن تمامی مراحل قبل، در این مرحله باید با توجه ب نوع رکوردی که انتخاب می کنید، محتوای مشخصی را در باکس قرار دهید. نوع محتواها به شرح ذیل خواهد بود:

 • برای ثبت a record باید IP دامنه مورد نظر خود را وارد نمایید.
 • به منظور ثبت CMAME record باید نام دامنه را قرار دهید.
 • ثبت TXT record با وارد کردن لینک متنی امکان پذیر خواهد بود.
 • برای ثبت MX record نیز در باکس مشخص شده باید یک عدد برای نشان دادن اولویت ایمیل (عددی بین 0 تا 65535) و یک نام دامنه  مشخص نمایید.

5. در نهایت با کلیک روی Add Record در سی پنل، رکورد مورد نظر شما را اضافه می نماید.

رکوردی که اکنون تعریف کردید به لیست شما اضافه خواهد شد.

تنظیم رکوردهای DNS 3

ویرایش رکوردهای dns با استفاده از Zone Editor

به منظور ادیت یک رکورد در Zone Editor باید به ترتیب زیر پیش بروید:

 1. وارد پنل کاربری خود شده و در بخش Domains گزینه Zone Editor را انتخاب نمایید.
 2. در پایین باکس Domains نام دامنه مربوطه را بیابید.
 3. روی دکمه Manage مقابل نام دامنه کلیک کنید.
 4. رکوردی که قصد ویرایش آن دارید را انتخاب و سپس روی گزینه Edit در ستون Actions کلیک کنید.
 5. تغییراتی که قصد دارید اعمال شوند را انجام داده و سپس روی گزینه Save Record کلیک کنید.

به این صورت سی پنل رکورد مورد نظر را به روز رسانی خواهد کرد.

تنظیم رکوردهای DNS 4

حذف رکوردهای dns در سی پنل

همانند روش های قبل وارد پنل کاربری خود شده و در بخش Domains گزینه Zone Editor را انتخاب نمایید.

 1. روی گزینه Manage مقابل دامنه مورد نظر کلیک کنید.
 2. گزینه Delete قرار گرفته زیر ستون Actions را انتخاب نمایید. تا رکورد مربوطه حذف شود.
 3. در این مرحله با کلیک روی Confirm Deletion و سپس انتخاب گزینه Continue سی پنل رکورد تعیین شده را حذف خواهد کرد.
تنظیم رکوردهای DNS 5

در تنظیمات cpanel به نحوه و نوع تعریف رکوردهای DNS دقت بسیار داشته باشید چرا که با کوچکترین اشتباه این ارتباط برقرار نخواهد شد. در واقع تنظیم رکوردهای dns دامنه یکی از مهم ترین کارهایی است که می تواند عملکرد وب سایت شما را تحت تاثیر قرار دهد.

Rate this post